Komisja Ekspercka do spraw przeciwdziałania patologii rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego, działająca przy SPBUiR, przygotowała stanowisko w sprawie identyfikacji występujących nieprawidłowości w działalności brokerów oraz rekomendacje co do sposobu ich eliminacji.
Reprezentowanie klienta przez kilku brokerów
Pierwszy poruszony problem dotyczył pokrywania się pełnomocnictw udzielonych kilku brokerom przez jednego klienta. Jak stwierdzono, broker, który świadomie przyjmuje pełnomocnictwo od klienta w celu negocjowania umowy ubezpieczenia w sytuacji, gdy klient zaangażował wcześniej innego brokera, może dopuścić się naruszenia dobrych obyczajów, zwłaszcza jeśli w swoich działaniach wykorzysta efekty pracy poprzedniego brokera lub poprzedni broker dysponuje pełnomocnictwem wyłącznym. Jak wskazali takie sytuacje tworzą konflikty na rynku, w które wikłani są zarówno ubezpieczyciele jak i klienci.
Zespół wypracował klarowne propozycje rozwiązania takiej sytuacji, wzorując się na praktykach stosowanych w innych branżach. Pierwszy z nich polega na uzyskaniu informacji od klienta o pełnomocnictwie udzielonemu innemu brokerowi. Jeśli ich pełnomocnictwa się pokrywają, ma on obowiązek poinformować o tym brokera i wspólnie ustalić zasady współpracy oraz przekazać dokumenty, na żądanie klienta. Broker ma też uświadomić klienta co do obowiązku rozliczenia z pierwszym brokerem oraz nie podejmować działań mających na celu podważenie zaufaniu do brokera. Komisja chce też, aby zakład ubezpieczeń w sytuacji, gdy zapytanie dotyczące takiej samej umowy ubezpieczenia składa kolejny broker ubezpieczeniowy, zwrócił się do niego z prośbą o wykazanie, że to on jest uprawniony do reprezentowania klienta oraz uzyskał wiedzę o innym pełnomocnictwie. Ponadto, zdaniem Komisji, jeżeli pierwszy z brokerów podjął już czynności związane z negocjowaniem umowy ubezpieczenia, a kolejny broker zamierza wykorzystać ich efekty, to powinien złożyć oświadczenie do ZU, że poinformował klienta o obowiązku rozliczenia z poprzednim brokerem lub że sam uzgodnił z nim zasady rozliczeń.
Komisja wyraziła nadzieję, że przedstawione propozycje etycznych praktyk staną się nowym standardem na rynku brokerskim. W opinii członków najlepszym rozwiązaniem byłaby ich implementacja w postaci aktu prawnego, dzięki czemu obowiązywałaby całą branżę. Jednak na razie nie ma takiej woli po stronie prawodawcy. Mimo to zespół uważa, że warto kontynuować starania w tym kierunku. W zakresie propozycji współpracy zakładów ubezpieczeń z brokerami zespół wyraził oczekiwanie, że kwestia ta zostanie wdrożona poprzez samoregulację w ramach samorządu ubezpieczeniowego.