bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Stanowisko ZBP w sprawie Raportu Rzecznika Finansowego

Stanowisko ZBP w sprawie Raportu Rzecznika Finansowego

Dodano: 2016-06-27

Związek Banków Polskich przekazał do Rzecznika Finansowego swoje stanowisko i opinie po publikacji Raportu pt. „Analiza prawna wybranych postanowień umownych stosowanych przez banki w umowach kredytów indeksowanych do waluty obcej lub denominowanych w walucie obcej zawieranych z konsumentami”. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz odwołał się w opinii do kwestii prawnych, jak też okoliczności faktycznych związanych z udzielaniem kredytów indeksowanych lub denominowanych w obcej walucie, które zostały poruszone w Raporcie Rzecznika Finansowego.

Zdaniem ZBP, konkluzje Raportu pozostają w sprzeczności z prawem polskim i unijnym oraz wykształtowaną linią orzeczniczą. Prezes Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że zaprezentowany w Raporcie RF stan faktyczny udzielania kredytów w obcej walucie jak też sytuacja kredytobiorców jest niepełny. Szczególne uchybienia autorów zostały dostrzeżone w kwestii interpretacji przepisów prawa i wyroków sądowych. Zauważono, że w Raporcie nie przytoczono orzeczeń i przepisów, które stoją w sprzeczności z postawionymi przez autorów tezami.

W stanowisku zarzucono autorom Raportu powoływanie się jedynie na opinie kredytobiorców, które nie zostały poddane weryfikacji, przez co Raport nie może uchodzić za wiarygodne i rzetelne źródło informacji o rynku kredytów walutowych.

Również ZBP krytykuje brak konsultacji z przedstawicielami rynku i instytucjami odpowiedzialnymi za stabilność sektora bankowego przed publikacją Raportu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad rozwiązaniem problemu kredytów w obcej walucie.

Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że opieranie na niepełnych informacjach zamieszczonych w Raporcie może mieć konsekwencje finansowe związane z inicjowaniem postepowań sądowych a także stanowić „zagrożenie dla stabilności rynku finansowego, przejawiające się w negatywnej ocenie wiarygodności finansowej Polski na arenie międzynarodowej, w tym obniżenie ratingu Polski.

Pliki do pobrania

uwagi_zbp.pdf

Artykuły powiązane

Kobiety chciały wyłudzić odszkodowanie z AC, ale…nie ubezpieczyły pojazdu

Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali dwie kobiety, które próbowały wyłudzić odszkodowanie, inscenizując kradz...

Kluczowe wyzwania polskiej prezydencji w Radzie UE z perspektywy sektora ubezpieczeniowego

Polska, obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku, stanie p...

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych po III kwartale 2024 roku – dane UFG

W okresie trzech pierwszych kwartałów 2024 roku zgłoszono ponad 1,4 miliona szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC...