bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Dodano: 2016-07-07
Publikator: Narodowy Bank Polski

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie – poinformował bank centralny. Główna stopa referencyjna w dalszym ciągu wynosi 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, stopa depozytowa 0,5%, a stopa redyskonta weksli 1,75%. Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

W świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną – tak RPP uzasadniła swoją decyzję.

W ocenie Rady w najbliższych kwartałach dynamika CPI (Consumer Price Index) pozostanie ujemna, tzn. utrzyma się deflacja, z powodu „wcześniejszego silnego spadku cen surowców na rynkach światowych”. „Jednocześnie po przejściowym spowolnieniu dynamiki PKB na początku roku w kolejnych kwartałach oczekiwane jest utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego” – głosi komunikat po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu Rady.

Jak wynika z „Minutes” z ostatniego, czerwcowego posiedzenia RPP, część członków Rady nie wyklucza konieczności obniżenia stóp procentowych, jeśli wzrost PKB osłabnie, a deflacja się pogłębi lub stanie się szkodliwa dla podmiotów gospodarczych. Z kolei inni członkowie są zdania, że obniżenie stóp procentowych może mieć ograniczony wpływ na ożywienie akcji inwestycyjnej. Przypomnijmy, że ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w marcu 2015 r. Wtedy obniżono główną stopę procentową o 0,5 proc. Rada podnosiła wówczas, że obniżka oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Rada po raz pierwszy obradowała pod przewodnictwem nowego prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...