bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
System e-doręczeń w Polsce

System e-doręczeń w Polsce

Dodano: 2022-04-22
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

W październiku zeszłego roku weszła w życie ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

Określa ona zasady doręczania korespondencji przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej. Zakres aktu odnosi się zwłaszcza do zastosowania e-doręczeń w sytuacjach, w których jedną ze stron jest podmiot publiczny. Ponadto ustawa obejmuje wymianę korespondencji pomiędzy dwoma podmiotami niepublicznymi.

Warto przypomnieć, że 24 marca br. uchwalono przesunięcie w czasie wdrożenia e-doręczeń na termin nie późniejszy niż dzień 1 stycznia 2024 r. Wcześniej jednak m.in. Polska Izba Ubezpieczeń wystosowała prośbę o rozważenie uchylenia przepisów przewidujących zastosowanie e-doręczeń. Odnosiło się to do wybranych aktów prawnych, które dotyczą funkcjonowania instytucji finansowych. Celem pisma było zwrócenie uwagi na zastane warunki, które uniemożliwiają wykorzystanie e-doręczeń w kontaktach z klientami.

Ostatecznie ustawodawca postanowił o przesunięciu systemu e-doręczeń na 2024 r. Jest to zatem rozwiązanie tymczasowe. Nadal bowiem nie jest wiadome, kiedy będzie istniała techniczna możliwość wykorzystywania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych do prowadzenia korespondencji z klientami np. w zakresie wypowiadania umów.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...