bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Warto wiedzieć
Szybcy i…nielegalni – dostawcy jedzenia na elektrycznych pojazdach poza kontrolą

Szybcy i…nielegalni – dostawcy jedzenia na elektrycznych pojazdach poza kontrolą

Dodano: 2025-03-14

Coraz więcej dostawców jedzenia korzysta z elektrycznych hulajnóg i rowerów, ale okazuje się, że część tych pojazdów wcale nie spełnia norm prawnych.

W rzeczywistości są to szybkie, często nielegalne jednoślady, które nie mieszczą się w definicji roweru elektrycznego. Przepisy określają, że rower z napędem wspomaganym może mieć silnik o mocy do 250 W, który działa tylko podczas pedałowania i przestaje wspomagać po osiągnięciu 25 km/h. Tymczasem wiele pojazdów używanych przez dostawców ma dużo mocniejsze silniki i osiąga wyższe prędkości bez potrzeby pedałowania.

Problem polega na tym, że takie pojazdy powinny być traktowane jak motorowery, co oznacza konieczność rejestracji, posiadania ubezpieczenia i prawa jazdy. W praktyce jednak wielu użytkowników jeździ nimi bez żadnych uprawnień, a policja rzadko interweniuje. To stwarza zagrożenie na drogach i ścieżkach rowerowych, gdzie takie pojazdy mogą stanowić poważne ryzyko dla pieszych i rowerzystów.

Eksperci i urzędnicy apelują o lepszą kontrolę oraz jasne przepisy, które wyeliminują nielegalne pojazdy i poprawią bezpieczeństwo na drogach.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...