Dyrektorzy zarządzający placówkami szpitalnymi coraz częściej dostrzegają potrzebę kompleksowego zarządzania ryzykiem. Także podkreślają, że samo ubezpieczenie nie wystarczy, aby zredukować wszystkie szkody, które mogą powstać po różnego rodzaju wypadkach i zdarzeniach. Z tego powodu decydują się na wdrażanie do zarządzanych przez nich ośrodków szpitalnych specjalnych programów mających na celu obniżenie poziomu ryzyka – informuje portal rynekzdrowia.pl
Jednym z powodów, dla których dyrektorzy szpitali decydują się na dodatkowe zabezpieczenia, są niewystarczające sumy ubezpieczeń. Wysokości sum odszkodowań, jakich domagają się pacjenci rosną z roku na rok. Dla szpitali oznacza to znaczne obciążenie budżetów jednostek, które i tak często borykają się z problemami finansowymi.
– Posiadanie polisy OC jest obowiązkiem, który zapewnia bezpieczeństwo pod warunkiem, iż cały personel medyczny wykonuje swoją pracę zgodnie ze sztuką i obowiązującymi procedurami. Ważniejsze niż sam fakt posiadania polisy jest wdrożenie skutecznych procesów zarządzania – podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Milena Witczak, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.