bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Ubezpieczenie turystyczne to zbędny wydatek. TU Europa zbadała wakacyjne plany Polaków

Ubezpieczenie turystyczne to zbędny wydatek. TU Europa zbadała wakacyjne plany Polaków

Dodano: 2017-06-12
Publikator: IMAS International; TU Europa

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa zleciło badania dot. wakacyjnych planów Polaków. Jak pokazują wyniki, 60 proc. Polaków uważa, iż warto dodatkowo ubezpieczać się podczas wakacji, jednak tylko 42 proc. deklaruje kupno polisy turystycznej.

Z badania „Morze czy góry?”, przeprowadzonego przez IMAS International, wynika, że aż 88 proc. ankietowanych planuje w tym roku pojechać na co najmniej czterodniowe wakacje, z czego zdecydowana większość (2/3 badanych) zamierza odpocząć w Polsce. Za granicę uda się 27 proc. badanych. Jeśli chodzi o ubezpieczanie się podczas wakacji, ponad 60 proc. respondentów uważa, że warto wykupić odpowiednią polisę przed udaniem się na wypoczynek.

Wśród osób, które zadeklarowały, że nie warto kupować polisy, co czwarta z nich była zdania, że nie potrzebuje ubezpieczenia. Dla 22 proc. badanych obecnie posiadana ochrona wydaje się wystarczać, a 15 proc. nie chce przeznaczać pieniędzy na ten „zbędny wydatek”. Z kolei 15 proc. ankietowanych bazuje na swoim doświadczeniu i twierdzi, że ubezpieczenie nigdy się nie przydało. Osoby, które nie planują kupować dodatkowej ochrony, również jako powód podają fakt, że są już ubezpieczone w NFZ. 30 proc. respondentów uważa, że turystyczne ubezpieczenie jest drogie.

Natomiast dla osób, które wykupią ubezpieczenie, najczęściej wymienianym powodem jest wyjazd za granicę (28 proc. odpowiedzi) i zabezpieczenie się na wypadek ewentualnych kosztów leczenia. 17 proc. wskazało na dłuższy wyjazd, a kolejne 13 proc. podkreśliło, że ubezpiecza się za każdym razem. Dla 8 proc. ubezpieczenie jest ważne podczas wakacji z dziećmi oraz w trakcie wyprawy w góry.

Turyści przy wyborze ubezpieczenia głównie kierują się ceną (61 proc. wskazań). Prawie tyle samo wskazań uzyskało kryterium jakość oferty, z czego głównie wskazywali je respondenci w wieku 30-44 lat. Dla 47 proc. badanych ważna jest renoma ubezpieczyciela.

– To dobrze, że Polacy zaczynają zdawać sobie sprawę z wagi dodatkowych ubezpieczeń w przypadku dłuższych i zagranicznych wyjazdów. Jednak tak naprawdę nieprzyjemne sytuacje mogą zdarzyć się wszędzie. Warto więc pomyśleć o polisie turystycznej, zwłaszcza że wąski zakres podstawowej ochrony w ramach NFZ może nie wystarczyć w obliczu kontuzji czy wypadku – podsumowuje Marat Nevretdinov.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...