bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczyciele korzystają z czarnych skrzynek w samochodzie

Ubezpieczyciele korzystają z czarnych skrzynek w samochodzie

Dodano: 2016-08-11

„Jeśli niedawno kupiłeś nowy samochód – najpewniej ją masz. Czarne skrzynki są już w większości sprzedawanych w Polsce aut. Po co?”czytamy na łamach „Gazety Wyborczej”.

Masowy montaż czarnych skrzynek trwa już mniej więcej od roku. – Mamy je we wszystkich modelach prócz Ka – potwierdza Mariusz Jasiński z Ford Polska.

Czarne skrzynki zapisują informacje, które pomogą np. wyjaśnić przyczyny wypadku. – Pozwalają odczytać, gdzie dokładnie doszło do wypadku, przy jakiej prędkości, ile osób było w kabinie, ile wystrzeliło poduszek powietrznych itp. – mówi Kamil Sokołowski z Volvo Car Poland.

Ubezpieczyciele oraz prawnicy reprezentujący strony wypadku również korzystają z czarnych skrzynek. Dla przykładu, w 2014 r. dane z czarnej skrzynki pontiaca G5, w którym zginął 20-letni mieszkaniec Wirginii, były podstawą pozwu przeciw General Motors, w wyniku którego koncern musiał naprawić wadliwe stacyjki w 2,5 mln samochodów.

W Europie najwięcej czarnych skrzynek montowanych jest w Wielkiej Brytanii. Prawie pół miliona brytyjskich kierowców ma wmontowane w swoich samochodach urządzenia z modułem GPS, dzięki którym ponad 30 zakładów ubezpieczeń może śledzić m.in. to jak jeżdżą, gdzie jeżdżą, jak przyśpieszają i jak hamują. A wszystko to za cenę dużo niższych stawek za ubezpieczenie.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Polsce, dopiero w tym roku jedna z firm zaoferuje ubezpieczenie połączone z monitoringiem kierowcy, co wcześniej praktykowano wyłącznie we flotach. Być może to właśnie dane z czarnych skrzynek przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Obecnie bowiem ani policyjni specjaliści ani rzeczoznawcy ubezpieczeniowi nie korzystają z zapisów z komputerów rozbitych samochodów.

 

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...