bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
UOKiK ukarał Enrex Energy

UOKiK ukarał Enrex Energy

Dodano: 2021-10-04
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Przedstawiciele Enrex Energy nie zostawiali konsumentom podpisanych w ich domach umów na sprzedaż prądu lub gazu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę karę w wysokości 200 tys. złotych.

Spółka Enrex Energy to sprzedawca prądu i gazu. Zdecydowana większość zawieranych przez nią umów była podpisywana w domach konsumentów, czyli poza siedzibą przedsiębiorstwa. Konsumenci skarżyli się, że przedstawiciele spółki nie zostawiali konsumentom podpisanych przez nich dokumentów. Zdaniem UOKiK praktyka ta utrudniała konsumentom dokładne zapoznanie się z warunkami kontraktu i ewentualne odstąpienie od niego.

Klienci spółki w skargach do UOKiK relacjonowali: „Nie otrzymałam wówczas swojej kopii umowy, ani formularza odstąpienia. Nie mogłam zatem na spokojnie jej przeczytać po wyjściu przedstawicieli handlowych. Zapewniono mnie, że dokumenty zostaną do mnie przesłane pocztą. O zmianie dostawcy dowiedziałam się w momencie otrzymania blankietów opłat (…)”; „Nie zostawił mi żadnych dokumentów. Moja żona dzwoniąc na infolinię Energii dowiedziała się, że prawdopodobnie zostaliśmy oszukani. Nie mogłem odstąpić w terminie od umowy, bo nie wiedziałem z kim ją zawarłem.”.

UOKiK przypomina, że zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma obowiązek wydać konsumentowi umowę, która została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa.

– Niewydawanie tych dokumentów przez spółkę Enrex Energy utrudniało także konsumentom skorzystanie z przysługującego im prawa do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza siedzibą firmy, ponieważ mogli nie wiedzieć, z kim ją podpisali i na jaki adres odesłać oświadczenie – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara nałożona przez Prezesa UOKiK na Enrex Energy wynosi dokładnie 200 310 zł. Co więcej, spółka musi na swojej stronie zamieścić decyzję Tomasza Chróstnego oraz powiadomić o niej osoby, z którymi w okresie trwania zakwestionowanej praktyki, czyli między 1 sierpnia 2019 r. a 1 marca 2020 r., zawarła umowy na sprzedaż prądu lub gazu. Poszkodowane osoby z treści listów dowiedzą się, że po uprawomocnieniu się decyzji będą mogły powołać się na nią w sądzie przy dochodzeniu roszczeń od Enrex Energy.

Artykuły powiązane

Pracownica pojawiła się w pracy tylko raz, ale umowa była ważna

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, w wyroku z dnia 16 lipca 2024 roku (sygn. akt VII U 1229/23), stwierdził, że dz...

Brak określenia netto w ugodzie oznacza wypłatę brutto

W wyroku z 31 lipca 2024 r. (sygn. akt VII Pa 13/24), Sąd Okręgowy Warszawa–Praga orzekł, że w przypadku porozumienia mi...

UFG: Ponad 2 miliardy złotych wypłaconych na odszkodowania i świadczenia

Od początku działalności Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił już ponad 2 miliardy złotych, głównie z przeznac...