bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
UOKiK ukarał spółkę za wprowadzenie konsumentów w błąd przy wystawianiu weksla inwestycyjnego

UOKiK ukarał spółkę za wprowadzenie konsumentów w błąd przy wystawianiu weksla inwestycyjnego

Dodano: 2021-07-06

Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą Funduszu Hipotecznego Yanok, który wystawia tzw. weksle inwestycyjne. Z przeprowadzonego postępowania okazało się, że podmiot środki uzyskane z weksli przeznaczał na pożyczki dla przedsiębiorców, o czym nie informował swoich klientów.

Jak ustalił UOKiK, Fundusz Hipoteczny Yanok przeznaczał środki uzyskane ze sprzedaży tzw. weksli inwestycyjnych na udzielanie pożyczek przedsiębiorcom. Jednocześnie zapewniał klientów o bezpieczeństwie powierzonych środków, braku ryzyka i gwarancji zysku. UOKiK uznał, że spółka posługuje się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją i wprowadza konsumentów w błąd.

– Nie kwestionujemy możliwości wystawiania weksli – to powszechny sposób zabezpieczenia spłaty długu, istniejący w prawie od 1936 roku. Nasze wątpliwości budzi jednak wykorzystywanie weksla w celach sprzecznych z jego funkcją. Spółka FH Yanok wykorzystuje weksel jako sposób na pozyskanie kapitału od konsumentów, obarczając ich środki znaczącym ryzykiem. Tym samym spółka wprowadza konsumentów w błąd, także dając im złudne poczucie bezpieczeństwa inwestycji oraz mamiąc ich potencjalnymi zyskami, podczas gdy w rzeczywistości zabezpieczone są interesy FH Yanok – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

W związku z powyższym Prezes UOKiK nałożył na Fundusz Hipoteczny Yanok karę w wysokości blisko 400 tys. zł. Podmiot musi także listownie poinformować klientów o wydanej decyzji, a także zamieścić ją na swojej stronie internetowej.  

Kolejne, podobne postępowanie zostało wszczęte przeciwko spółce Brewe Leasing, która wystawia weksle pod nazwą „Kwity dochodowe”. Firma środki z weksli przeznacza na finansowanie przedmiotów leasingu np. zakup samochodów oraz nabywa wierzytelności w ramach usług faktoringowych. Usługi te realizuje dla spółek, którym bank odmówił udzielenia kredytowania.

Artykuły powiązane

Pracownica pojawiła się w pracy tylko raz, ale umowa była ważna

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, w wyroku z dnia 16 lipca 2024 roku (sygn. akt VII U 1229/23), stwierdził, że dz...

Brak określenia netto w ugodzie oznacza wypłatę brutto

W wyroku z 31 lipca 2024 r. (sygn. akt VII Pa 13/24), Sąd Okręgowy Warszawa–Praga orzekł, że w przypadku porozumienia mi...

UFG: Ponad 2 miliardy złotych wypłaconych na odszkodowania i świadczenia

Od początku działalności Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił już ponad 2 miliardy złotych, głównie z przeznac...