bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska

Dodano: 2017-01-19
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko Volkswagen Group Polska w sprawie manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach wyprodukowanych przez niemiecki koncern.

W trakcie postępowania wyjaśniającego Urząd przeanalizował m.in. materiały reklamowe dotyczące pojazdów z systemem umożliwiającym manipulowanie emisją spalin, a także wyciągi ze świadectw homologacji i treść świadectw zgodności WE. UOKiK sprawdził także, czy zawierały one informacje dotyczące poziomu emisji tlenków azotu lub szczególnych właściwości w zakresie stopnia emisji spalin (np. deklaracje przyjazności dla środowiska). Jak ustalił Urząd, ich poziom w warunkach drogowych odbiegał od wartości przekazywanych konsumentom przez przedsiębiorcę, przez co mogli oni zostać wprowadzeni w błąd.

UOKiK zakwestionował także działania Volkswagen Group Polska odnoszące się do procesu rozpatrywania przez sprzedawców reklamacji z tytułu rękojmi lub niezgodności z umową.

– Przeanalizowane przez nas reklamy, oferty i dokumentacja zawierały informacje podkreślające ekologiczne walory samochodów grupy Volkswagen. Wskazywały one, że emitowane przez nie ilości szkodliwych substancji, mieszczą się w limitach normy Euro 5 – mówi Marek Niechciał, Prezes UOKiK.

– Nie ulega wątpliwości, że informacje te mogły wprowadzać konsumentów w błąd. Mieli oni ograniczoną możliwość podjęcia świadomej decyzji o zakupie samochodu. W dodatku, po ujawnieniu problemu, przedsiębiorca podjął wobec sprzedawców działania, które mogły mieć wpływ na dochodzenie przez konsumentów roszczeń wynikających z tytułu rękojmi albo niezgodności z umową – dodaje Marek Niechciał.

Urząd wyjaśnił w komunikacie prasowym, że postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się wydaniem odpowiedniej decyzji. Na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara pieniężna do 10 proc. obrotu. Może ono także zakończyć się przyjęciem zobowiązania do podjęcia działań usuwających niekorzystne dla konsumentów skutki naruszenia.

We wrześniu 2016 r. Komisja Europejska w specjalnym oświadczeniu podała, że Volkswagen, manipulując pomiarami emisji spalin, naruszył unijne prawo dotyczące ochrony konsumentów. W związku z powyższym KE poprosiła organizacje konsumenckie i władze państw członkowskich UE o przekazanie informacji dotyczących propozycji rozwiązania sytuacji konsumentów VW. „Podejście do tej sprawy jest różne w różnych krajach członkowskich, dlatego zwróciłam się do władz i organizacji konsumenckich, aby poinformowały mnie, jak sytuacja wygląda u nich” – tłumaczyła wówczas unijna Komisarz ds. Sprawiedliwości Vera Jourova.

W 2015 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał Volkswagena do przekazania informacji mających pomóc ustalić, czy są podstawy do postawienia firmie zarzutu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Według danych na polski rynek trafiło około 140 tys. pojazdów z systemem manipulującym poziomem emisji spalin, głównie marek VW, Audi, Seat i Skoda.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...