Dziennik Ustaw z dnia 9 listopada 2018 r., poz. 2124
Nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy z dnia 7 lipca 2015 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która reguluje m.in. kwestie stosowania dopłat z budżetu państwa do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie, takich jak huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, susza, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne, a także zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia upraw.
W obecnym stanie prawnym odszkodowanie za szkody spowodowane każdym z powyższych zdarzeń losowych, może być pomniejszone o nie więcej niż 10% wartości tych szkód. Uchwalona ustawa zmienia dotychczasowe regulacje dotyczące sposobu wypłaty odszkodowania w przypadku ryzyka suszy, poprzez wprowadzenie tzw. franszyzy redukcyjnej, czyli możliwości zmniejszenia odszkodowania o 20%, 25% albo 30% sumy ubezpieczenia. Tym samym producent rolny będzie mógł sam zdecydować, jaki poziom strat w uprawach przyjmie jako swoje ryzyko i z tego tytułu nie otrzyma od zakładu ubezpieczeń odszkodowania. Ustawodawca przyjął, że przeniesienie części ryzyka na producenta rolnego pozwoli zakładom ubezpieczeń na oferowanie rolnikom ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia suszy w szerszym zakresie, a ponadto pozwoli na obniżenie składki ubezpieczeniowej. W efekcie, zdaniem autorów nowelizacji, przyczyni się to do zwiększenia powierzchni upraw rolnych objętych ochroną ubezpieczeniową.
W przypadku wystąpienia szkód spowodowanych innymi zdarzeniami losowymi niż susza, do umów ubezpieczenia zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe, czyli pomniejszenie nie będzie mogło wynosić więcej niż 10% wartości szkody.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 10 listopada 2018 r., natomiast mechanizm pomniejszania sumy ubezpieczenia będzie stosowany od dnia notyfikowania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej.