bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Uwaga na oszustwa! – „na Urząd Patentowy”

Uwaga na oszustwa! – „na Urząd Patentowy”

Dodano: 2022-04-08

Przedsiębiorco! Dostałeś w ostatnim czasie pismo, którego nadawcą był Urząd Patentowy RP? Strzeż się! Bardzo prawdopodobne, że była to próba wyłudzenia pieniędzy.

W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców sygnalizuje o otrzymaniu pism rzekomo z Urzędu Patentowego RP, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy od podmiotów, które złożyły kiedyś wnioski o rejestracje znaku towarowego.

Oszuści posługują się pismami niemalże identycznymi do tych wysyłanych faktycznie przez Urząd Patentowy RP. Jednakże podstawową różnicą jest podany przez oszustów numer konta bankowego. Co istotne, oszuści podają zagraniczne numery konta, a opłata ma być wykonana w euro.

Na stronie Urzędu Patentowego RP możemy zapoznać się z komunikatem ostrzegającym przedsiębiorców. Urząd zachęca do wnikliwego zapoznawania się z korespondencją, a szczególną uwagę należy zwrócić na podawane dane do wykonania opłaty. Mylące może być jednak nazwisko osoby, która podpisuje się pod otrzymanym  pismem – zwykle osoba o takim nazwisku faktycznie pracuje w Urzędzie Patentowy RP.  

Na oficjalnej stronie internetowej Urzędu znajduje się informacja, że posiada on tylko jeden numer rachunku i pobiera opłaty wyłącznie w złotówkach. Po otrzymaniu pisma należy sprawdzić czy numer konta zgadza się z tym widniejącym na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP.

Przypadki podobnych wyłudzeń miały już miejsce wcześniej, jednak w ostatnich miesiącach znacznie się nasiliły.  W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Urząd Patentowy RP zanotował ponad 150 tożsamych oszustw.  

W ostatnich dniach takie upomnienie wraz ze świadectwami walidacji otrzymała także nasza Kancelaria. W ramach zobrazowania sfałszowanego pisma zamieszczamy je w załączeniu.

Pliki do pobrania

_prawo_ochronne_na_znak_towarowy_cztr_upomnienie_dot._oplaty_20220407.pdf

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...