bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Uwazajnakryptowaluty.pl! – Kampania informacyjna NBP i KNF

Uwazajnakryptowaluty.pl! – Kampania informacyjna NBP i KNF

Dodano: 2017-12-12

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęli kampanię informacyjną ostrzegającą przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w „waluty” wirtualne, takie jak bitcoin, litecoin czy ether.

Na stronie kampanii uwazajnakrypotwaluty.pl zostały opublikowane materiały informacyjne takie jak: filmy, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz oświadczenia polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Szczegółowo zostały również wyjaśnione realne ryzyka związane z inwestycjami na tym rynku. Dotyczy to możliwości utraty środków podczas cyberataku, uczestnictwa w piramidzie finansowej lub finansowaniu terroryzmu. 

Kampania uwazajnakrypotwaluty.pl prowadzona jest przez Narodowy Bank Polski oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Pomimo rozpoczętej kampanii, obie instytucje podkreślają, że nie są przeciwne rozwojowi technologii blockchain, która jest niezależna od walut „wirtualnych”. Jak wskazują, technologia rozproszonego rejestru może mieć szereg innych zastosowań, np. w elektronicznych bazach danych, w przemyśle, w usługach czy też w sektorze finansowym. 

Miesiąc temu KNF i NBP wydali oficjalny komunikat w sprawie wirtualnych walut. Ostrzegali w nim potencjalnych użytkowników i inwestorów przed ryzykami związanymi z bitcoinem czy litecoinem. W stanowisku wskazali, że wirtualne waluty nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny. A zatem nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, jak też pieniądzem elektrycznym. Oznacza to, że nie mogą być wykorzystywane do spłaty zobowiązań podatkowych, czy być używane jako środek płatniczy w handlu i usługach. Czytaj więcej: NBP i KNF ostrzegają przed inwestowaniem na rynku wirtualnych walut.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...