Rząd zamierza podjąć próbę walki z cyberprzestępcami. Rozpoczęły się prace nad nową ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Czas przyjęcia projektu przez RM to, według planu, III lub IV kwartał tego roku.
Wraz z rozwojem komunikacji elektronicznej, kwitnie działalność oszustów w tym obszarze. Pojawiają się coraz to „ciekawsze” historie osób, które padły ofiarą cyberprzestępców. Nowe sposoby wyłudzania danych, włamania na konta – nie tylko bankowe – to już chleb powszedni.
Część z wymienionych problemów chce rozwiązać pion cyfryzacji w KPRM. Z ramowych założeń projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej wynika, że rząd chce odeprzeć niektóre praktyki poprzez np. stosowanie bramek VoIP do podszywania się pod niektóre instytucje czy wysyłanie fałszywych sms-ów.
Na telekomy mają zostać nałożone obowiązki, które będą chroniły Polaków przed cyberatakami. Firmy telekomunikacyjne miałyby blokować wiadomości sms, które wpiszą się we wzór wskazany przez zespół zajmujący się cyberbezpieczeństwem. W praktyce miałoby wyglądać to tak, że zostanie stworzony rejestr ze wzorami podejrzanych wiadomości, które telekomy będą musiały blokować.
Dotyczy to także połączeń głosowych budzących wątpliwości, zatem sytuacji, gdy ktoś podszywa się pod osobę lub instytucję. Natomiast prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie posiadał spis numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych.