bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Więcej szkód komunikacyjnych we Wszystkich Świętych

Więcej szkód komunikacyjnych we Wszystkich Świętych

Dodano: 2016-10-27

W 2015 r. w trakcie trzech dni weekendu Wszystkich Świętych liczba zgłoszeń szkód komunikacyjnych z tytułu OC i AC w skali całego kraju wzrosła o 19 proc. w porównaniu do weekendu poprzedzającego święto – tak wynika ze statystyk prowadzonych przez Towarzystwo Ubezpieczeń WARTA.

Warta podaje, że największy skok liczby zgłoszonych szkód, które miały miejsce w okresie Wszystkich Świętych odnotowano z tytułu autocasco – 29 proc. Z OC było to natomiast 14 proc. Województwa, w których łączna liczba zgłoszonych zdarzeń była najwyższa to województwo lubelskie – wzrost o 54 proc. oraz województwo zachodniopomorskie – wzrost o 51 proc.

– W okresie Wszystkich Świętych w niemal wszystkich województwach jest znacznie więcej wypadków i kolizji drogowych. W porównaniu do zwykłego weekendu w niektórych regionach Polski z tytułu AC są to wzrosty wielkości nawet 80 proc. – tłumaczy Dawid Korszeń, rzecznik prasowy z TUiR Warty. – Istotny wpływ na liczbę zdarzeń ma oczywiście wzmożony ruch samochodów, szczególnie w okolicach cmentarzy. Nie bez znaczenia jest również jesienna pogoda i szybko zapadający zmrok – dodaje.

Ubezpieczyciel przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności w tym okresie oraz wskazuje kilka czynności, o których należy pamiętać by zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Radzi by sprawdzić zmiany organizacji ruchu przy cmentarzach, sprawdzić prognozy pogody na cały przedłużony weekend i w przypadku niskich temperatur wymienić opony na zimowe, zadbać o stan pojazdu oraz przeczytać ponownie zakres posiadanego ubezpieczenia autocasco i assistance.

– Pamiętajmy, że nawet najlepszych kierowców mogą spotkać na drodze takie sytuacje, jak wypadek lub zderzenie z dzikim zwierzęciem, awaria auta czy przedziurawiona opona. W tej sytuacji pomocne jest ubezpieczenie, które zapewnia nam np. holowanie auta, pojazd zastępczy, czy też wymianę uszkodzonej opony na zapasową. Dzięki posiadanej ochronie, w przykrych, losowych sytuacjach mocno ograniczymy stres i zdenerwowanie, które zawsze pojawiają się po awarii czy wypadku – mówi Dawid Korszeń.

Warta wskazuje, że o ewentualnych skutkach zdarzeń drogowych powinno się myśleć już na etapie wyboru ubezpieczenia zarówno assistance, autocasco, jak i obowiązkowego ubezpieczenia OC. Należy zwrócić szczególną uwagę na zakres wybieranej ochrony. W przypadku ubezpieczenia OC ważne jest, aby ubezpieczyciel korzystał z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód lub oferował odrębną ochronę w tym zakresie.

Warta przypomina również, że osoby posiadające smartfony i ubezpieczenie w Warcie mogą podczas likwidacji szkody korzystać z aplikacji Warta Mobile, która umożliwia poszkodowanym sprawdzać, co dzieje się w ich sprawie. Klient na bieżąco otrzymuje komunikaty, dzięki którym wie jakie działania podejmuje Warta i jakich ewentualnych działań oczekuje się od niego. Może też kontaktować się z likwidatorem czyli osobą, która zajmuje się daną szkodą poprzez tzw. messengera. Aplikacja ułatwia też wymianę dokumentów pomiędzy klientem i Wartą. Funkcjonalności te w efekcie pozwalają na szybsze zamkniecie sprawy, wypłatę odszkodowania i naprawę uszkodzonego pojazdu. 

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...