bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Wiedza finansowa Polaków wciąż na niskim poziomie

Wiedza finansowa Polaków wciąż na niskim poziomie

Dodano: 2016-09-02

Tylko 16 proc. Polaków posiada wiedzę na temat finansów, a 40 proc. jest zadowolonych z zarządzania swoim budżetem domowym. Jedynie 15 proc. badanych odpowiedziało, że zna przepisy prawa – takie wnioski płyną z raportu „Międzypokoleniowe rozmowy o długach” opracowanego na podstawie badań TNS Polska zleconych przez Grupę KRUK.

Badanie miało na celu wskazanie, jak Polacy radzą sobie z planowaniem swego budżetu i zadłużeniem. Z uzyskanych danych wynika, że swoją umiejętność planowania domowych wydatków jako dobrą oceniło 39 proc. ankietowanych. Z czego częściej taką ocenę wystawiały kobiety niż mężczyźni (45 proc. wobec 32 proc.). Ponadto, osoby te wskazały, że są chętne do podzielenia się swoją wiedzą z osobami, które nie radzą sobie z zarządzaniem domowymi finansami. 

– Dobre planowanie domowego budżetu, wiedza i doświadczenie życiowe, czy motywowanie do działania to najczęściej wskazywane umiejętności, którymi Polacy mogą podzielić się  z osobami zadłużonymi. Mimo że niewielu badanych posiada wiedzę na temat finansów, czy przepisów prawa, to aż 95% z nich byłoby gotowych udzielić niefinansowego wsparcia osobom mającym problem ze spłatą zadłużenia – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Z badań wynika, że grupą, którą jest najbardziej chętna do udzielania porad w zakresie finansów, są osoby w wieku 50+ (43 proc. odpowiedzi). Wśród 20-latków pomoc innym zadeklarowało 20 proc. Co trzecia osoba biorąca udział w badaniu odpowiedziała, że udzieliłaby wsparcia osobie zadłużonej poprzez podzielenie się swoja wiedzą i doświadczeniem.

Jako formy udzielanego wsparcia osobom zadłużonym najczęściej wymieniano: motywowanie do spłaty zadłużenia (28 proc.), pomoc przy przeprowadzaniu rozmów negocjacyjnych z wierzycielami (21 proc.). Młode osoby częściej deklarowały udzielenie wsparcia poprzez pomoc w obsłudze nowych technologii – bankowości mobilnej, czy Internetu. Wśród osób w wieku 18-29 lat taką formę pomocy wskazało 35 proc. badanych, podczas gdy jedynie 15 proc. ankietowanych w wieku 40-49 lat.

Zdaniem twórców raportu, najwyżej została oceniona wiedza o finansach osób należących do grupy wiekowej 30-39 lat. Osoby te również najczęściej deklarowały pomoc polegającą na udzieleniu fachowej porady osobom zadłużonym. 

Artykuły powiązane

Kobiety chciały wyłudzić odszkodowanie z AC, ale…nie ubezpieczyły pojazdu

Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali dwie kobiety, które próbowały wyłudzić odszkodowanie, inscenizując kradz...

Kluczowe wyzwania polskiej prezydencji w Radzie UE z perspektywy sektora ubezpieczeniowego

Polska, obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku, stanie p...

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych po III kwartale 2024 roku – dane UFG

W okresie trzech pierwszych kwartałów 2024 roku zgłoszono ponad 1,4 miliona szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC...