bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Wynagrodzenie tylko na konto pracownika

Wynagrodzenie tylko na konto pracownika

Dodano: 2017-04-21

Ministerstwo Rozwoju w opublikowanym w dniu 4 kwietnia 2017 r. projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją zaproponowało przyjęcie bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia jako formy preferowanej, z zachowaniem możliwości wypłaty wynagrodzenia w formie gotówkowej jedynie na wniosek pracownika.

Obecnie obowiązujący przepis art. 86 § 3 Kodeksu pracy ustanawia zasadę wypłaty wynagrodzenia w gotówce, stanowiąc, że wynagrodzenie wypłaca się do rąk pracownika, a w inny sposób tylko wtedy, gdy stanowi tak układ zbiorowy lub pracownik uprzednio wyrazi na to pisemną zgodę.

W zaproponowanym przez Ministerstwo Rozwoju brzmieniu ww. przepisu, forma bezgotówkowa wypłaty wynagrodzenia będzie sukcesywnie stawała się formą przeważającą, z zastrzeżeniem, iż w przypadku wystąpienia przez pracownika z odpowiednim wnioskiem, będzie on mógł otrzymywać wynagrodzenie „do ręki”.

Jak wskazuje w uzasadnieniu do projektu ustawy wnioskodawca, omawiana zmiana stanowi dostosowanie przepisów do zmieniających się preferencji pracowników, coraz częściej wybierających bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia. Ministerstwo wskazuje, iż celem proponowanej regulacji jest również ograniczenie szarej strefy poprzez zastąpienie transakcji gotówkowych, które nie pozostawiają śladu i umożliwiają ukrycie transakcji, transakcjami elektronicznymi, zapewniającymi bezpieczeństwo obrotu.

Wypłata pensji na rachunek bankowy wymaga również dokonania zmiany w zakresie danych osobowych udostępnianych pracodawcy. Projekt ustawy zakłada w tym zakresie modyfikację art. 221 Kodeksu pracy, umożliwiającą żądanie przez pracodawcę podania numeru rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Projekt ustawy jest obecnie na etapie konsultacji, a planowana data jej wejścia w życie to 1 czerwca 2018 r.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...