bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Wzrost cyberprzestępczości w II kwartale 2016 r.

Wzrost cyberprzestępczości w II kwartale 2016 r.

Dodano: 2016-08-11
Publikator: Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem przeprowadziła badanie dotyczące ewolucji zagrożeń IT dla II kwartału 2016 r. Z raportu wynika, że szkodliwe oprogramowanie finansowe ewoluuje coraz szybciej. W analizowanym okresie, rozwiązania firmy zablokowały ponad 1,1 mln ataków na użytkowników. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano wzrost o niemal 16%. Jedną z przyczyn tego wzrostu jest współpraca między autorami dwóch czołowych trojanów bankowych: Gozi oraz Nymaim.

Jak wynika z raportu Kaspersky Lab, najczęściej atakowanym krajem była Turcja – 3,45% użytkowników produktów Kaspersky Lab w tym kraju zetknęło się z takim zagrożeniem. W Rosji odnotowano 2,9% ataków. 2,6% ataków miało miejsce w Brazylii, jednak jak wskazują eksperci, Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro spowodują wzrost liczby ataków w tym kraju w III kwartale.

– Finansowe szkodliwe programy nadal są aktywne i rozwijają się w szybkim tempie. Nowe trojany bankowe znacznie rozszerzyły swoją uniwersalność, dodając nowe możliwości, np. funkcjonalność ransomware. Jeśli przestępcy nie zdołają ukraść osobistych danych użytkowników, zaszyfrują je i zażądają okupu. Innym przykładem jest rodzina trojanów Neurevt. Szkodnik ten został wykorzystany nie tylko w celu kradzieży danych z systemów bankowości online, ale również do rozsyłania spamu. W Kaspersky Lab walczymy z takimi zagrożeniami poprzez rozszerzenie i zaostrzenie sposobu wykrywania oraz klasyfikacji szkodliwego oprogramowania finansowego – abyśmy mogli blokować takie ataki jeszcze szybciej – zauważa Denis Makruszin, ekspert ds. bezpieczeństwa Kaspersky Lab.

Według raportu, Polska (0,28%) znalazła się na 19. miejscu listy krajów, z których przeprowadzono najwięcej ataków online.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...