bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Zaledwie 50% właścicieli najczęściej kradzionych modeli aut kupuje polisy AC

Zaledwie 50% właścicieli najczęściej kradzionych modeli aut kupuje polisy AC

Dodano: 2017-05-05
Publikator: Porównywarka ubezpieczeń mfind.pl

Z danych porównywarki OC/AC mfind.pl wynika, że tylko połowa kierowców jeżdżących najpopularniejszymi wśród złodziei modelami aut, wykupuje dobrowolne ubezpieczenie autocasco. Oznacza to, że w przypadku kradzieży, tylko 50% właścicieli może liczyć na odszkodowanie.

W najnowszej analizie eksperci kalkulatora OC/AC mfind.pl sprawdzili, jakie modele samochodów są najczęściej kradzione w Polsce i porównali te dane z rodzajem polis ubezpieczeniowych, posiadanych przez ich właścicieli.

Z danych mfind.pl wynika, że zdecydowanie najpopularniejszym wśród złodziei modelem niezmiennie pozostaje Volkswagen Golf. Należy zwrócić uwagę, że tych aut jeździ po naszym kraju najwięcej. W czołówce znajdują się również Volkswagen Passat oraz Audi A4.

Jednak największe prawdopodobieństwo kradzieży występuje w przypadku Mazdy 6 oraz Volkswagena Tourana. Wśród tych modeli średnio kradzione jest jedno auto na 332-335 zarejestrowanych. Chociaż po polskich drogach jeździ tych pojazdów zdecydowanie mniej niż Golfów czy Passatów.

Jak wynika z danych mfind, co drugi kierowca, jeżdżący w Polsce najczęściej kradzionym Golfem, decyduje się na zakup polisy autocasco. Nieco lepiej jest w przypadku Mazdy 6, której prawdopodobieństwo kradzieży jest największe, 52% właścicieli tego pojazdu posiada AC. Natomiast posiadacze Volkswagena Tourana, który pada łupem złodziei z podobną częstotliwością co Mazda 6, polisę autocasco posiada zaledwie 41% kierowców. Oznacza to, że 59% kierowców skradzionych Touranów nie może liczyć na odszkodowanie.

– Fakt, że zaledwie połowa właścicieli często kradzionych aut wykupuje AC, może niepokoić – komentuje Bartosz Salwiński, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – Należy pamiętać, że porównując oferty, łatwo znaleźć polisę OC wraz z autocasco w rozsądnej cenie. Oszczędzanie na ubezpieczeniu AC w przypadku nowszego samochodu może skończyć się stratami na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co ciekawe z naszych danych wynika, że zainteresowanie polisami autocasco wyraźnie rośnie wśród właścicieli aut 6-letnich i młodszych. W tym przypadku zdecydowanie więcej kierowców decyduje się na pakiety OC+AC niż tylko “gołe” OC – dodaje Salwiński.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...