bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Bez kategorii
Zatrudnienie na zlecenie wyklucza z karty podatkowej

Zatrudnienie na zlecenie wyklucza z karty podatkowej

Dodano: 2024-09-11
Kategorie:

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 lipca 2024 r. (sygn. akt II FSK 1300/21) orzekł, że zawarcie umowy zlecenia z podwykonawcą przez osobę rozliczającą się za pomocą karty podatkowej skutkuje automatycznym wygaśnięciem decyzji określającej wysokość tego podatku. Sprawa dotyczyła podatniczki świadczącej usługi kosmetyczne i fryzjerskie, która od 2017 r. opłacała podatek w formie karty podatkowej. W styczniu 2017 r. zatrudniła pracownika na umowę zlecenia, a następnie ponawiała zatrudnienie na tej samej podstawie w okresie od sierpnia 2017 r. do października 2019 r., nie informując o tym urzędu skarbowego.

W 2020 r. naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję o wygaśnięciu decyzji dotyczącej karty podatkowej, uznając, że zatrudniając osoby na umowę zlecenia od 16 stycznia 2017 r., podatniczka straciła prawo do tej formy opodatkowania. Decyzję tę podtrzymał Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, który zaznaczył, że choć umowa o pracę nie powoduje utraty prawa do karty podatkowej, to zatrudnianie na umowę zlecenia wyklucza taką możliwość. Chodziło o przepisy art. 25 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którymi podatnik może korzystać z karty podatkowej tylko wtedy, gdy nie korzysta z usług osób niezatrudnionych na umowę o pracę ani z usług innych firm, chyba że są to usługi specjalistyczne. W tej sprawie zatrudnione osoby nie świadczyły usług specjalistycznych, ponieważ ich zadania (np. manicure, pomoc fryzjerska) były zgodne z zakresem działalności podatniczki.

Sąd uznał także za istotne, że podatniczka nie zgłosiła zatrudnienia do urzędu skarbowego, na co miała siedem dni. Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że korzystanie z karty podatkowej wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków, w tym rygorystycznych obowiązków informacyjnych dotyczących zmian, które mogą wpływać na prawo do tej formy opodatkowania. Niewywiązanie się z tych obowiązków skutkuje utratą prawa do karty podatkowej i koniecznością rozliczania podatku na zasadach ogólnych. Wyrok WSA został podtrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Artykuły powiązane

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...

Kolejne wyłudzenia od ubezpieczycieli, tym razem o wartości 7 mln zł

Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, oskarżonym o wyłu...

O odszkodowaniu z OC decyduje rzeczywisty wydatek, a nie hipotetyczny kosztorys – wyrok SN

Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 2024 r. (sygn. akt III CZP 65/23) uznał, że odszkodowanie z OC sprawcy wypadku pow...