bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Zdążyć z ubezpieczeniem przed pierwszym dzwonkiem

Zdążyć z ubezpieczeniem przed pierwszym dzwonkiem

Dodano: 2016-08-31

Dzieci i młodzież już wkrótce wrócą do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego warto pomyśleć o ich bezpieczeństwie i wyposażyć dziecko w polisę NNW. Takie rozwiązanie pozwoli zabezpieczyć uczniów przed przykrymi skutkami wypadków, które zdarzają się w szkołach stosunkowo często.

Szkoła to miejsce gdzie dzieci spędzają w roku szkolnym większą część swojego dnia. Nad ich bezpieczeństwem mają obowiązek czuwać nauczyciele i przedstawiciele szkoły. Jednak nie sposób upilnować wszystkich i wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia.

Przedmiotem polisy NNW są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub tzw. rozstroju zdrowia w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu, trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci ubezpieczonej osoby. Za nieszczęśliwy wypadek uważa się nagłe, niespodziewane zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną. Najczęściej polisy obejmują zdarzenia, do których doszło na terenie placówki oświatowej, czy w drodze do lub ze szkoły. Na rynku dostępne są też ubezpieczenia, których szerszy zakres dotyczy również wypadków powstałych podczas kolonii, obozów i „zielonych szkół”, a także chroni dzieci podczas wakacji czy ferii.

– W większości towarzystw funkcjonują dwa warianty: podstawowy i rozszerzony – tłumaczy dr Filip Przydróżny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordia Ubezpieczenia. I dodaje – Już ten pierwszy zapewnia szeroką ochronę. Poza najbardziej tragicznym scenariuszem, jak wypłata odszkodowania za śmierć dziecka w nieszczęśliwym wypadku (NW), odszkodowanie wypłacane jest również w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. złamania ręki, zwichnięcia palca, itp. Dziecko można objąć ochroną również na wypadek innych zdarzeń, na przykład pobytu w szpitalu w następstwie NW lub poważnego zachorowania. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz korepetycji poniesionych w związku z wypadkiem.

Szkolne ubezpieczenie NNW jest dobrowolne, jednak decyduje się na nie większość rodziców. W poprzednim roku szkolnym w Polsce uczyło się 4,8 mln dzieci i młodzieży (dane MEN), z których szacunkowo ok. 3,6 mln posiadało szkolną polisę NNW. Zatem chronionych w ten sposób było prawie 8 na 10 uczniów.

Jak wynika z danych Systemu Informacji Oświatowej, w roku szkolnym 2014/2015 doszło do ponad 71 tysięcy wypadków w placówkach oświatowych z udziałem dzieci. Wypadki te najczęściej wiązały się ze złamaniami, zwichnięciami, skręceniami lub stłuczeniami kończyn. Zdarzały się również wypadki śmiertelne. Najwięcej incydentów miało miejsce na sali gimnastycznej, podczas zajęć sportowych, na korytarzach i schodach, a także boiskach i placach zabaw.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...