bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Zmowy przetargowe

Zmowy przetargowe

Dodano: 2021-11-16
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, wszczął trzy postępowania po tym jak do urzędu wpłynęły informacje o możliwości zawarcia zmów przetargowych pomiędzy wykonawcami świadczącymi usługi remontowo-budowlane. Chróstny postawił zarzuty trzem podmiotom z woj. wielkopolskiego.

Pierwsze z postępowań dotyczy możliwej zmowy między przedsiębiorcami: Antczak Sprzątanie Remonty Handel z Kalisza i Tech-Fen z Gostyczyny. Drugie – niedozwolonego porozumienia tych podmiotów ze spółką Kamastra z Kalisza. W trzeciej sprawie Tomasz Chróstny postawił zarzuty spółkom: Antczak Sprzątanie Remonty Handel i Kamastra.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podejrzewa, że celem działania przedsiębiorców był wybór droższej oferty przez zamawiającego. W momencie gdy ich propozycje były najkorzystniejszymi, zwycięzca przetargu nie uzupełniał oferty o żądane przez zamawiającego dokumenty albo informował go o rezygnacji z udziału w postępowaniu. Wtedy przetarg wygrywał drugi uczestnik zmowy, który złożył ofertę droższą.

– Przypominam, że przedsiębiorcy startujący w przetargach powinni samodzielnie kalkulować swoje oferty. Ustalanie ich wspólnie z innymi podmiotami, zmawianie się  w celu wybrania droższej oferty przez zamawiającego, jest niezgodne z prawem i zagrożone sankcjami do 10 proc. rocznego obrotu. Stosowanie procedury przetargowej przez jednostki budżetowe ma na celu racjonalne wydawanie publicznych środków. Zmowy podmiotów ubiegających się o zamówienia są zatem nie tylko złamaniem obowiązujących przepisów ochrony konkurencji, ale również działaniem na szkodę polskiej gospodarki – powiedział prezes UOKiK.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...