bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Zwolnienie od podatku świadczonych usług przez „subagenta” na rzecz pośrednika ubezpieczeniowego

Zwolnienie od podatku świadczonych usług przez „subagenta” na rzecz pośrednika ubezpieczeniowego

Dodano: 2016-11-14
Publikator: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidulanej z dnia 2 sierpnia 2016 r. (ITPP1/4512-409/16/BS) stwierdził, że usługi polegające na pozyskaniu klienta na rzecz firmy agencyjnej działającej w imieniu zakładu ubezpieczeń w celu zawarcia umowy ubezpieczenia, nie stanowią samodzielnych usług, a zatem korzystają ze zwolnienia z podatku.

Wnioskodawca został wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Podjął też współpracę z inną spółką agencyjną (pośrednik finansowy), jako podwykonawcą. W ramach współpracy do zadań wnioskodawcy należeć będzie wykonywanie czynności agencyjnych wynikających z art. 4 pkt 1 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, w szczególności: prezentowanie aktualnej oferty produktów ubezpieczeniowych towarzystw ubezpieczeniowych współpracujących ze spółką, pozyskiwanie klientów na produkty ubezpieczeniowe objęte umową, wykonywanie procedur związanych z przygotowaniem i realizacją produktów ubezpieczeniowych w zakresie i w formie określonej w umowie pomiędzy towarzystwem ubezpieczeń a spółką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie: czy w przedstawionym stanie faktycznym sprawy czynności wykonywane przez wnioskodawcę na rzez spółki podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...